Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
A Kelet-Európa szakértő szerint tévhit az az európai alapállás, hogy Ukrajna nem veszíthet.
A neves Kelet-Európa-szakértővel, Ivan Krastevvel készített interjút a Die Welt. A szakember úgy véli, a háború eddigi 14. hónapja alatt több olyan dolgot is megtudtunk Oroszországról, amelyekre 2022. február 24-én nem számítottunk. Például arra, hogy
Ez ellentmondott azoknak a feltételezéseknek, amelyekre az európai projekt épül: hogy a gazdasági kölcsönös függőség garantálja a biztonságot, a katonai erő már nem releváns, és őrültnek kell lenni ahhoz, hogy megtámadjuk a szomszédunkat. Szerinte ez volt az, ami miatt olyan nehéz volt megértenünk, hogy mi is történt valójában, nem pedig az intelligencia hiánya vagy az orosz vezetés erényeibe vetett hit.
A szakember szerint a második, nagyobb meglepetést az ukránok okozták, hiszen
nemhogy az európaiak, akik a gyenge intézmények és a korrupció prizmáján keresztül tekintettek Ukrajnára. Ami pedig talán a legmeglepőbb volt, az a hazafiság ereje, és hogy az ukránokban nemcsak az akarat, hanem az ellenállás képessége is megvolt. „Mára az inga a másik irányba lendült: egy évvel ezelőtt még meg voltunk győződve arról, hogy az orosz hadsereg szétzúzza az ukrán hadsereget” – fogalmazott.
Krastev szerint tévhit az, hogy az ukránok nem veszíthetnek, és hogy a bombázás és a halál egyáltalán nem érinti őket. Szerinte úgy kezeljük őket, mintha superman-ek lennének. „Ez veszélyes fejlemény, mert a pusztítás, amit az ország átél, szörnyű. Hétmillió ember hagyta el az országot, főleg nők és gyerekek, a válási arány növekszik, a fronton lévők és a civil lakosság közötti feszültségek egyre nőnek” – fogalmazott Krastev.
Nyitókép: MTI/EPA/Oleg Petraszjuk